Bohužel ne všechny léčivé přípravky vhodné pro lidi jsou vhodné pro zvířata! O vhodnosti použití konkrétního léčiva se raději poraďte se svým veterinárním lékařem.
Při cestování je dobré sepsat si různé situace, které mohou nastat a k nim si udělat krátký seznam věcí, co k jejich vyřešení budete potřebovat. Jako základní stavební kámen nám může posloužit například autolékárnička, která obsahuje dostatečné množství obvazového materiálu, který nám k poskytnutí první pomoci postačí. Zároveň obsahuje nůžky, které by nám neměly chybět. Dalším nepostradatelným pomocníkem na cesty jsou kleštičky či pinzeta na klíšťata a k tomu patřící dezinfekce. Pro psy je vhodná dezinfekce na bázi jódu (Alfadin, Betadine), protože neštípe. Pro kočky jódové přípravky vhodné naopak nejsou a je lepší volit např. ředěný hypermangan či peroxid (ten ale štípe!).
Další věc, která seve zvířecí lékárničce neztratí, je černé uhlí (= medicinální, živočišné, aktivní). Dávkování je 0,5 – 2g na 1 kilogram živé hmotnosti. V případě průjmu se držíme nižších dávek, při podezření na otravu se držíme vyšších dávek! Je tedy dobré si dopředu spočítat, kolik uhlí bychom minimálně potřebovali na první dávku, abychom s sebou měli dostatečné množství. Po zahájené první pomoci v případě otrav vyhledáme veterinárního lékaře. U průjmu můžeme vyčkat s návštěvou veterináře dle stavu – pokud se však stav neupraví do dvou dnů, je lepší vyhledat odbornou pomoc, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Protože dávkování černého uhlí je nepraktické, lze použít dostupný veterinární ekvivalent např. Dia dog v tabletách či Enterozoo gel.
Dehydratace je velice nebezpečná a nastupuje záludně pomalu a nenápadně, proto je vhodné mít u sebe v teplém počasí při fyzicky náročnějších výletech iontový nápoj pro psy (např. Aptus Nutrisal, Rehyn)
Dále je vhodné mít s sebou čisticí kapky do uší a borovou vodu do očí. Výborná dokonale multifunkční věc je láhev fyziologického roztoku, kterou použijete k výplachům a oplachům všech druhů ran. K fyziologickému roztoku je dále vhodné doporučit nějaký zklidňující šampon, kterým se dá zklidnit celá řada kožních problémů. Vhodný přípravek vám rád doporučí veterinární lékař. Pokud u sebe zrovna akutně nic nemáte a pes se vykoupal v nějakém přírodním koupališti a vyskákala mu po celém těle svědivá vyrážka, lze mu pomoci tím, že ho důkladně umyjeme pod tekoucí vodou. Na závěr mu ještě srst vymyjeme slabým roztokem hypermanganu a znovu důkladně opláchneme.
Poslední důležitá doporučitelná věc jsou kapky na alergii, které pomohou mírnit obtíže při bodnutí hmyzem. Vhodné jsou například Fenistil kapky, které jsou původně určené dětem, ale zabírají i u psů a díky lékové formě jdou jednoduše nadávkovat pro zvířata všech velikostí.
Za kolektiv ordinace Sanovet však přeji všem našim klientům a jejich miláčkům pohodové letní měsíce a doufám, že pohotovostní lékárničku pro zvířata nebudete potřebovat!
MVDr. Kateřina Černá a kolektiv lékařek ordinace Sanovet