PŘÍPADY Z PRAXE A ČLÁNKY

Když se pes zaběhne a zpět se vrátí „po třech“

Náhle vzniklé kulhání na pánevní končetinu, kdy pes na nohu vůbec nedošlapuje a pohybuje se prakticky po třech, je jedním z nejtypičtějších klinických příznaků ruptury předního zkříženého kolenního vazu (lat. ligamentum cruciatum craniale, zkratka LCC). 

Jedná se o vaz, který za normálních okolností stabilizuje koleno proti nadměrné vnitřní rotaci a chrání jej proti poškození při nadměrném propnutí kloubu. Jedná se o strukturu, která je u zdravého psa velice pevná. K poškození dochází buď traumatem nebo se jedná o důsledek degenerativních změn. Nejnáchylnější jsou velká a střední plemena psů, zvířata obézní či kastrovaná. Z hlediska pohlavní predispozice se s rupturou LCC setkáváme častěji u fen. Vyřešit takový problém je bohužel možné pouze chirurgickou cestou. Pokud je koleno operováno včas, je prognóza velmi dobrá a pacient začíná končetinu zatěžovat již několik dní po zákroku.

 

 

Chirurgicky je možné stav ruptury LCC řešit dvěma způsoby. 

V naší ordinaci spolupracujeme se zkušeným ortopedem a využíváme nejčastěji metodu tzv. extrakapsulární stabilizace, jejíž principem je nahrazení vazu umělým vláknem, které na sebe po dobu rekonvalescence přebírá funkci LCC. 

Tento „umělý vaz“ je veden mimo kloubní pouzdro, proto se jedná o metodu extrakapsulární. Následným zatěžováním končetiny dochází ke zbytnění kloubního pouzdra a tím dochází k další stabilizaci kolenního kloubu.

 

 

Dalším způsobem, jak řešit rupturu LCC je pomocí intrakapsulárních metod (operace uvnitř kloubu).

 

 

Cílem těchto metod je koleno stabilizovat a omezit co možná nejvíce vznik artrotických změn. Důležitým faktorem z hlediska prognózy je rovněž postoperační rehabilitace operované končetiny. Již od druhého dne po operaci je možné s kolenem pasivně cvičit. Rovněž důležitý je alespoň šestitýdenní pohyb psa striktně na krátkém vodítku. Tím, že pes je nucen jít krokem, musí zatěžovat všechny čtyři končetiny a dochází tak k procvičování operovaného kolene. 

 

 

 

 

Kolektiv ordinace Sanovet

ORDINACE - POBOČKY

Ordinace Brno
Ferrerova 9
Brno Černovice 618 00
mobil: 603 908 094
tel.: 548 530 493
sanovet@seznam.cz

Ordinace Tišnov
Dvořáčkova ul.
Tišnov, 666 01
tel.: 549 411 444
sanovet@seznam.cz

Úpravna psů Tišnov
Eva Klepárníková
tel.: 723 776 122


www.psidornovametoda.czCHS hovawartů
Victoria Brunensis


Kynologická záchranná jednotka České republiky


Psí škola Cituška


World small animal veterinary association


Komora veterinárních lékařů České republiky