PŘÍPADY Z PRAXE A ČLÁNKY

Neosporóza – klinický případ

Do naší ordinace byl předveden asi čtyřletý pes československého vlčáka, na kterém majitel pozoroval výrazné neurologické deficity. Pes měl nakloněnou hlavu, občas zakopával a přepadával.

Bylo provedeno základní klinické vyšetření, RTG páteře, hematologické a biochemické vyšetření krve. Jelikož žádný z uvedených kroků neodhalil sebemenší problém, bylo přistoupeno k provedení SNAP testu pro vyloučení základních nemocí přenášených klíšťaty (dirofilarióza, ehrlichióza, borelióza a anaplazmóza), které se projevují klinickými příznaky, jaké vykazoval předvedený pes. I tento test vyšel negativně. Na základě klinických příznaků byla nasazena symptomatická terapie, po které se pes zlepšil. Ustoupily nejvýraznější klinické příznaky jako byla nakloněná hlava, zakopávání a přepadávání.

 

Po asi třech měsících se majitel se psem vrátil, že se mu zdá, že se příznaky vrací a navíc pes hubne a má již delší dobu špatnou kvalitu srsti. Neurologické deficity zatím byly pouze velice málo patrné, ale bylo třeba pokračovat v diagnostice. Jako další krok bylo provedeno koprologické vyšetření trusu na průkaz parazitů, které ukázalo, že pes má v trávicím traktu opravdu širokou škálu parazitů – včetně prvoka Neospora caninum. Tento prvok se od ostatních parazitů trávicího traktu zvířat liší mimo jiné tím, že je schopen napadat nervovou tkáň a způsobovat tak příznaky, jako vykazoval předvedený vlčák.

 

Na základě koprologického vyšetření a vyloučení ostatních možných příčin předchozími vyšetřeními byla psovi nasazena cílená léčba na neosporózu. Klinický stav se během několika dní výrazně zlepšil - pes začíná opět nabírat svalovou hmotu, po neurologických příznacích není ani památky a pes má krásnou hustou lesklou srst.

 

Neosporóza je parazitární onemocnění vyvolané prvokem Neospora caninum. Jedná se o onemocnění, které bylo ve veterinární medicíně popsáno relativně nedávno, přičemž se mělo za to, že postihuje zejména štěňata, která se nakazí od matky přes placentu. Nově ale bylo prokázáno, že neosporóza se neváže pouze ke štěněcímu věku a tento fakt jsme tedy u našeho pacienta zaznamenali i my.

 

Koprologické vyšetření je neinvazivní, levné a rychle vyhodnotitelné vyšetření, které může odhalit příčinu vleklých onemocnění.

 

ORDINACE - POBOČKY

Ordinace Brno
Ferrerova 9
Brno Černovice 618 00
mobil: 603 908 094
tel.: 548 530 493
sanovet@seznam.cz

Ordinace Tišnov
Dvořáčkova ul.
Tišnov, 666 01
tel.: 549 411 444
sanovet@seznam.cz

Úpravna psů Tišnov
Eva Klepárníková
tel.: 723 776 122


www.psidornovametoda.czCHS hovawartů
Victoria Brunensis


Kynologická záchranná jednotka České republiky


Psí škola Cituška


World small animal veterinary association


Komora veterinárních lékařů České republiky