PŘÍPADY Z PRAXE A ČLÁNKY

Antiparazitikum - které vybrat?

Již stálicemi v našem sortimentu jsou přípravky Bravecto, NexGard Spectra a Comfortis. Naopak nejmladším členem této rodinky je čerstvě dodaná Simparica. Vzhledem k lehce rozdílnému spektru parazitů, na které jsou určeny, a rozdílné délce působení, si jistě každá tableta své místo v této preventivní oblasti veterinární medicíny najde.

 

Ve všech případech se jedná o žvýkací ochucené tablety, které jsou psy dobře spontánně přijímány. Nyní bych si dovolila ve stručnosti jednotlivé zástupce představit.

 

Bravecto, jež je průkopníkem v této kategorii veterinárních léčiv, je registrované na použití proti blechám a klíšťatům a osvědčilo se rovněž při terapii demodikózy. Dobu účinnosti výrobce garantuje na 3 měsíce, přičemž praktické zkušenosti hovoří o výdrži i dvakrát tak dlouhé.

Jelikož efekt Bravecta je perfektní, vyvinul v roce 2017 výrobce i spot-on pro kočky se stejnou účinnou látkou – je zde tedy předpoklad, že i kočky se dočkají pohodlné a hlavně dlouhodobé ochrany před krevsajícími členovci!

 

NexGard Spectra má velkou výhodu v tom, že kromě blech a klíšťat je registrován i na srdeční dirofilariózu (ocení zejména cestovatelé do jižních zemí) a na gastrointestinální hlístice (tedy do určité míry nahrazuje běžné preventivní „odčervení“). Garance účinnosti udávaná výrobcem je na blechy 5 týdnů, na klíšťata 4 týdny. Praktické zkušenosti hovoří o účinnosti delší – cca 2-3 měsíce.

 

Comfortis je snad nejúčinnější veterinární zbraní na masivní infestaci blechami. Tato tableta je registrovaná pouze na blechy. Není tedy určená jako prevence proti klíšťatům! Nesmírnou výhodou je rychlost působení. Přípravek začíná působit již 30 minut po pozření a do 4 hodin jsou zahubeny všechny blechy vyskytující se na zvířeti. Samotný insekticidní účinek pak přetrvává ještě měsíc – Comfortisem ošetřený pes tedy v prostředí funguje jako „aktivní bleší likvidátor“. Tato tableta je tedy lékem volby v případě, že se již zamoření blechami u zvířete došlo. Registrace je pro psy nad 3,9 kg a pro kočky nad 1,2 kg.

 

Simparica je benjamínkem v našem preventivně-terapeutickým antiparazitárním sortimentu. Kromě již profláknuté registrace na blechy a klíšťata přichází s vítaným rozšířením v podobě registrace na svrab vyvolaný parazitem Sarcoptes scabiei. Svrab je velice nepříjemné a komplikovaně léčitelné onemocnění, jehož terapie spočívá v pravidelných (každých 10 dní) injekčních dávkách speciálního antiparazitika. Tato terapie bývá pro zvíře stresující a pokud není infekce zcela přeléčena, ráda a často se vrací. Z toho důvodu tabletu vítáme. Dle údajů k registraci výrobce garantuje efekt proti blechám a klíšťatům nejméně 5 týdnů. Pro terapii svrabu je nutné podat tabletu 1x měsíčně dvakrát za sebou.

 

Princip působení žvýkacích tablet je, že účinná látka se z trávicího systému po pozření vstřebá do krevního řečiště, kde se váže na bílkoviny a je distribuována do dalších tkání. Účinné látky žvýkacích tablet nejsou v těle dále metabolizovány (nevznikají další nežádoucí produkty metabolismu) a jsou časem v nezměněné formě vylučovány žlučí do střeva a následně stolicí z organismu. Doba vyloučení je do značné míry individuální, proto je doporučitelné aplikovat další tabletu až ve chvíli, kdy se na ošetřené zvíře chytají parazité, nikoli ihned po uplynutí garantované doby působení použitého preparátu.

 

Vzhledem k nutnosti zahájit sání krve nelze s jistotou zaručit ochranu proti nemocím přenášenými ektoparazity. Na druhou stranu k přenosu nemoci je nezbytně nutné, aby klíště bylo na psovi přisáté nějakou dobu (řádově zpravidla kolem 12-48h), přičemž insekticidní účinek tablet nastává při přisátí okamžitě, takže úhyn klíštěte se rychlý (výrobci garantují horní hranici do 12h – tedy do této doby dojde k úhynu přisátého klíštěte). Šance na přenos nemoci tedy teoreticky je, ale prakticky je tato možnost malá. S vážnými nežádoucími účinky jsme se na našem pracovišti naštěstí zatím nesetkaly. Při poměrně velkém prodeji žvýkacích tablet jsem se zatím setkaly pouze s přechodnými trávicími problémy (průjem, zvracení), které odezněly do druhého dne po podání.

 

Pokud s majiteli diskutujeme o volbě vhodného antiparazitika, často se setkávám právě s argumentem, že u tablet se musí klíště napít, aby zemřelo, zatímco spot-on (pipety) působí repelentně a k zakousnutí klíštěte ani nedojde. Většina pipet nepůsobí repelentně ale obsahují insekticidní látky, které se vážou na tukovou vrstvu kůže a klíště zabíjí po kontaktu. Pokud tedy klíště leze dostatečnou dobu po kůži, zemře dřív, než dostane šanci se přisát. Pokud se se ale přisát stihne, je zde rovněž riziko přenosu infekčních chorob. Navíc látky obsažené v těchto přípravcích jsou na trhu delší dobu a v populacích ektoparazitů se již mohou vyskytovat rezistence. Stejně tak rovnoměrné a dostatečně účinné rozprostření účinné látky po celém povrchu zvířete může být diskutabilní. Z nežádoucích účinků je nejzávažnější otrava vedoucí až k úmrtí u koček při podání preparátů určených pro psy. Lokální reakce, či přechodné trávicí potíže jsou ojedinělé a co do počtu jsou zhruba stejně časté jako nežádoucí účinky u tablet.

 

Další možností ochrany proti zevním parazitům je použití obojku. Kvalitní obojky garantují účinnost několik měsíců a účinkují na parazity jak smrtícím, tak repelentním účinkem. Použití této formy ošetření je však do značné míry zatíženo uživatelskou chybou. K tomu, aby obojek fungoval tak, jak má, je nezbytné, aby byl na krku zvířete dostatečně utažen ("na dva prsty"). Samotná neustálá přítomnost obojku na krku psa je pro mnohé majitele problém sám o sobě.

 

Závěrem bych si už dovolila jenom drobné shrnutí. Vzhledem k velké variabilitě antiparazitárních přípravků je v první řadě důležité, aby si majitel nejprve ujasnil, co od přípravku očekává. Kolik je ochoten do ochrany svého zvířete před parazity investovat? Proti čemu ho má přípravek chránit? Bude majitel myslet na pravidelné opakování ošetřování? Jak je pro mě důležitá estetičnost? Má můj pes nějakou nemoc? Je to těžký alergik?

 

Tablety jsou po finanční stránce jednorázově dražší investicí. Je však třeba počítat s tím, že opakování bude během sezóny méně časté (Bravecto 1-2x, NexGard a Simparica 2-3x). Použití tablet je spojeno s jednoduchou aplikací, zvíře není podáním nijak omezeno, avšak při výskytu závažných celkových nežádoucích účinků (se kterými jsme se ale naštěstí ještě nesetkaly) je terapie stavu zaměřená na tlumení vzniklých klinických příznaků a celkovou podporu organismu.

 

Spot on jsou jednorázově levnější, ale při své potřebě každý měsíc dávku opakovat se ve výsledku mohou prodražit. Přípravek je třeba aplikovat tak, aby si jej zvíře neolízalo, je třeba hlídat kontakt čerstvě ošetřeného zvířete s dětmi a alespoň 48 hodin po podání zvíře nekoupat. Srst může být v ošetřené oblasti i několik dní mastná. Při lokálních nežádoucích účincích lze zvíře vykoupat a okamžitě tak zahájit první pomoc. V případě celkových nežádoucích účinků se stav řeší symptomaticky (tedy celková podpora organismu a tlumení vzniklých klinických příznaků). Celkové reakce naštěstí nebývají časté, pokud je použit adekvátní přípravek, lokální reakce na druhou stranu tak výjimečné nejsou.

 

Obojky jsou stejně jako tablety jednorázově dražší. Jejich účinnost je obecně dobrá, pokud je majitel připevní správně a drží podobně dlouho jako tablety - tedy měsíce. Mohou být nepříjemně cítit a zvíře ho musí mít neustále na krku. Je zde riziko, že se zvíře za obojek někde zachytí. První pomoc při lokálních reakcích je snadná – sundání obojku a vymytí srsti. Celková reakce organismu na obojek naštěstí nebývá častá.  

 

Máte vyřešenou ochranu proti zevním parazitům? Nepodceňujte blechy a klíšťata! 

 

 

MVDr. Kateřina Černá

ORDINACE - POBOČKY

Ordinace Brno
Ferrerova 9
Brno Černovice 618 00
mobil: 603 908 094
tel.: 548 530 493
sanovet@seznam.cz

Ordinace Tišnov
Dvořáčkova ul.
Tišnov, 666 01
tel.: 549 411 444
sanovet@seznam.cz

Úpravna psů Tišnov
Eva Klepárníková
tel.: 723 776 122


www.psidornovametoda.czCHS hovawartů
Victoria Brunensis


Kynologická záchranná jednotka České republiky


Psí škola Cituška


World small animal veterinary association


Komora veterinárních lékařů České republiky