Osu těla tvoří obratle, které se skládají z oblouků, těl a výběžků, na něž se upínají vazy a svaly. Jednotlivé obratle jsou pospojovány meziobratlovými ploténkami, které fungují jako „tlumič“ mechanických nárazů na páteř. Ploténky jsou tvořeny vazivovým prstencem a pružným jádrem, které tak tvoří jakýsi polštářek. Celý tento systém zajišťuje pevnost a zároveň ohebnost páteře.
S věkem dochází k opotřebování a následně k degeneraci plotének, s čímž úzce souvisí rozvoj možné spondylózy. Při ní dochází ke vzniku kostních ostruh (odborně osteofytů) na spodních částech těl obratlů, kdy může dojít až k jejich úplnému přemostění kostní tkání. Samotná tvorba těchto výrůstků se nemusí klinicky projevit. Pejsek začne mít problémy pokud ostruhy začnou utlačovat nervy a vazy v okolí obratlů.
Onemocnění se projevuje ztuhlostí hřbetu, bolestivostí, kulháním a změnami charakteru kroků při chůzi. Diagnostika se provádí rentgenologickým vyšetřením. Na vzniku onemocnění se podílejí různé okolní faktory, ale také genetické predispozice. Změny na páteři jsou bohužel nevyléčitelné.
Nicméně kvalitu života pejska lze příznivě ovlivnit podáváním vhodných chondroprotektiv a některými formami rehabilitace. V současné době máme i v naší ordinaci velmi dobré zkušenosti s využítím Dornovy metody, která psovi výrazně uleví a napomůže k návratu pohyblivosti. Velmi vhodné je také plavání. Cílem je zpomalit rozvoj artrózy v oblasti páteře, snažit se mírnit případné bolesti psa a zajistit tak jeho spokojenost!
Jak v naší praxi Dornova metoda pomáhá se můžete dočíst na našich stránkách www.psidornovametoda.cz