PŘÍPADY Z PRAXE A ČLÁNKY

„Čekám štěňátka?!... Nebo ne?!“

Každá fena během pohlavního cyklu projde tzv. luteální fází, kdy se mění hladina některých hormonů v těle, hlavně progesteronu a prolaktinu. Ty se (stručně řečeno) podílí na udržení březosti a produkce mléka. K hormonálním změnám dochází ať fena nakonec je či není březí.

 

Problém může nastat v případě, že je fena na tyto výkyvy abnormálně citlivá. Projevy se mohou objevit 2 – 8 týdnů po hárání a mohou být různě intenzivní . Na mléčné žláze od mírného otoku až po výrazný a se sekrecí mléka. Fenky bývají ukňučené, mazlivé, někdy neposlušné, více nebo naopak méně žerou, některé si staví pelech pro štěňata, která „očekávají“ nebo neustále nosí hračky.

 

Tento stav (není-li komplikovaný celkovými příznaky) neohrožuje fenu na životě, ani na její plodnosti. Rizikem je vznik zánětu mléčné žlázy jako následku hromadění mléka. Mírná psudogravidita se dá řešit chovatelskými opatřeními – fenu zabavit, chodit na dlouhé vycházky, na čas snížit krmnou dávku a příjem vody na noc, aby fenka neměla tolik zdrojů k tvorbě mléka (pozor, neznamená to, že zcela zamezíme přístupu k vodě), všechny hračky sebrat. Tedy se snažit, aby fena na štěňata zapomněla. Závažnější stavy je někdy třeba řešit pomocí léků. Pseudogravidita se s velkou pravděpodobností  bude po každém hárání opakovat. Odstranit ji lze trvale pouze kastrací feny. Je vhodné se přijít poradit, důležité je, že vyloučíme skutečnou březost!

 

 

 

ORDINACE - POBOČKY

Ordinace Brno
Ferrerova 9
Brno Černovice 618 00
mobil: 603 908 094
tel.: 548 530 493
sanovet@seznam.cz

Ordinace Tišnov
Dvořáčkova ul.
Tišnov, 666 01
tel.: 549 411 444
sanovet@seznam.cz

Úpravna psů Tišnov
Eva Klepárníková
tel.: 723 776 122


www.psidornovametoda.czCHS hovawartů
Victoria Brunensis


Kynologická záchranná jednotka České republiky


Psí škola Cituška


World small animal veterinary association


Komora veterinárních lékařů České republiky