PŘÍPADY Z PRAXE A ČLÁNKY

Máme doma králíčka

Zakrslí králíci patří mezi oblíbené domácí mazlíčky a i v naší ordinaci se s nimi setkáváme poměrně často. V mnoha případech nejčastěji kvůli rutinní vakcinaci, ale i tak by každý chovatel měl vědět, jakou preventivní péči svému chlupáči věnovat a jak rozeznat, kdy je třeba neprodleně vyhledat veterinárního lékaře.

....celý článek

Ultrasonografické vyšetření ve veterinární medicíně

Ultasonografické vyšetření (USG) je neinvazivní vyšetřovací metoda vnitřních tkání a struktur. Vyšetření je založeno na vysílání ultrazvukových vln o určité vlnové délce pomocí sondy směrem k vyšetřované oblasti, ultrazvukové vlny se od tkání podle jejich hustoty odráží či tkání pronikají a tento průnik nebo odraz, který je zpětně snímán soundou utváří na monitoru obraz, který je veterinární lékař schopen přečíst a vyhodnotit.

....celý článek

Zubní kámen, to je prevít!

Zubní kámen je (zkráceně řečeno) mineralizovaný zubní plak, za jehož vznikem stojí běžná bakteriální mikroflóra dutiny ústní. Prvotním příznakem, se kterým se může majitel setkat, 

....celý článek

Vánoce a naši mazlíčci

Dnešní článek, jako každý rok, věnujeme nástrahám, které mohou číhat na Vaše mazlíčky o Vánocích. Největším problémem je nevhodné krmení v tomto čase. Sedíme u slavnostní večeře a říkáme si, že svému kamarádovi přilepšíme.

....celý článek

Aby petardy zvířatům nevadily...

Velká část majitelů zvířat již od prosince vychází se svými svěřenci ven s obavami, aby je nepolekaly petardy, ohňostroje a dělbuchy.

....celý článek

Závažné kožní onemocnění - demodikoza

Fenka mopse Maruška přišla do naší ordinace Sanovet v Brně ve věku 5ti měsíců s těžkou formou generalizované demodikózy. Demodikóza je parazitární onemocnění kůže, postihující zejména štěňata do 1 roku věku.

....celý článek

Močové kameny u fenky

Do naší ordinace byla přivedena fenka kokršpaněla, která byla více než rok léčena na jiném veterinárním pracovišti pro opakované záněty močových cest, mnohokrát brala antibiotika, ale stále bez efektu. Po prvním klinickém vyšetření bylo přistoupeno k vyšetření moči a zejména k vyšetření ultrazvukem. To prokázalo objemný kámen vyplňující velkou část močového měchýře. Po předoperačním vyšetření krve, které ukázalo dobrou funkci jater a ostatních orgánů bylo přistoupeno k operaci, cystotomii, při níž byl z močového měchýře odstraněn kámen velikosti ořechu. Ten byl odeslán ne mineralogický rozbor a fenka po zdárném zhojení rány byla převedena na speciální dietu, která brání dalšímu tvoření nových kamenů.OSINY – ČASTÝ PROBLÉM U PSŮ V LÉTĚ

Osiny jsou zralá semena trav. Z druhů, které nejčastěji trápí naše čtyřnohé přátele jsou to zejména ječmen myší a ovsík vyvýšený. Tyto druhy trav mají semena vybavena vlasy, jejichž pomocí se snadno uchytí v psí srsti a dále se s pohybem psa po jeho srsti přemísťují. 

....celý článek

LETNÍ NEBEZPEČÍ - PŘEHŘÁTÍ

Na horké léto se těší spousta lidí. Pozor by však měli dávat ti, kteří jsou chovateli psů. Pro ně jsou vysoké teploty až životu nebezpečné!

....celý článek

ZÁVAŽNÉ PORANĚNÍ OKA

V ordinaci se občas setkáváme s tak závažným poraněním oka, že oko již není možné zachránit.

....celý článek

TUMOR VARLETE

Třináctiletý boloňský psík byl přiveden do ordinace pro zvětšující se dutinu břišní, občasné zvracení a celkovou apatii. Při vyšetření dutiny břišní byl zjištěn velký útvar v dutině břišní, který byl následném ultrasonografickém vyšetření diagnostikován jako tumor varlete. 

....celý článek

STRAŠÁK SVRAB...

Svrab je parazitární onemocnění vyvolané roztoči zvanými zákožky. Zástupci této skupiny mohou napadat zvukovody nebo kůži celého těla. Velmi častý je svrab ušní, a to zejména u koček a štěňat. 

....celý článek

HEBKÉ KLUBÍČKO JMÉNEM ČINČILA

Většina dětí si v určitém věku přeje mít doma nějaké zvířátko a rodiče jsou poté postaveni před problém, zda a co vlastně dětem pořídit. Jednou z možností je činčila vlnatá. Jedná se o hlodavce, jehož chov je v některých směrech více náročný, ale zase určitě zajímavější než chov králíka, křečka apod.

....celý článek

« | 1 2 3 4 5 | »
ORDINACE - POBOČKY

Ordinace Brno
Ferrerova 9
Brno Černovice 618 00
mobil: 603 908 094
tel.: 548 530 493
sanovet@seznam.cz

Ordinace Tišnov
Dvořáčkova ul.
Tišnov, 666 01
tel.: 549 411 444
sanovet@seznam.cz

Úpravna psů Tišnov
Eva Klepárníková
tel.: 723 776 122


www.psidornovametoda.czCHS hovawartů
Victoria Brunensis


Kynologická záchranná jednotka České republiky


Psí škola Cituška


World small animal veterinary association


Komora veterinárních lékařů České republiky